DeutschEnglishČeština
26. 5. 2017

SHANTI MANTRA

21. 6. 2016

Šťastný a veselý Mezinárodní den Jógy!

Oslavujte Jógu - oslavujte lásku a porozumění!

28. 4. 2016

Když se dají věci do pohybu

Následky promeditovaného víkendu aneb teď to teprve opravdu začne

16. 12. 2014

Tradiční vánoční recept

Víkend plný Jógy a Meditace v Penzionu Dětenice

1. 1. 2014

Co je Jóga?

16. 12. 2014

Tradiční vánoční recept

Víkend plný Jógy a Meditace v Penzionu Dětenice

Víkend plný Jógy a Meditace v Penzionu Dětenice

Blíží se Vánoce, a tak není divu, že se mnozí z nás poohlížejí po nějakém tradičním vánočním receptu, jak svátky co nejlépe prožít. Jedná se o oslavu Ježíškova narození, ale upřímně − kdo z vás si vzpomene, že by měl pogratulovat oslavenci? Víc než o oslavu, kterou mají Vánoce symbolizovat, se jedná spíš o závod, kdo bude mít dřív nakoupené dárky. Ve zmatku, který média a naše okolí s gustem posilují, je pro mnohé z nás jediným okamžikem relativního klidu pouhá jedna hodina v kostele. Většina z nás, donucena tradicí, peče v největším stresu titěrné cukroví. Bohužel s těmi nejlepšími ingrediencemi přidáváme do každého pokrmu také svoje emoce.

A tak jsem si dovolil popsat recept na pokrm, který vlastně pečete, když si myslíte, že pečete vánoční cukroví.

Vánočka plná stresu a napětí

Základem našeho receptu je trocha zbytečného napětí, do kterého jsme se v patřičném předstihu sami dostali. Pomalu přidáváme strach, stres a nejistotu, dále přidáme jedno hloupé nedorozumění, nebo alespoň jednu zbytečnou otázku, špetku ega a následnou chemickou reakcí vznikne vztek, do kterého pomalu rozpouštíme zbytky lásky, které můžeme s trochou štěstí objevit v hlubokém nitru našeho srdce. A není-li v srdci, vezmeme si náležitou porci od členů své rodiny, nebo svého souseda. Vše smícháme a vložíme do dostatečně předehřáté trouby, ve které směs pečeme, dokud není černá jako bota. A pak? „Ježíšmarjá, já zapomněla vánočku v troubě.“

Jste přesvědčeni, že se vás tato situace netýká? Přesto čtěte dál.

Jednání v afektu a pocity viny vůči našim nejbližším

Někdy mají slova, nebo činy našich blízkých neuvěřitelnou schopnost nás vyvést z míry. Posíleni kombinací negativních emocí a myšlenek, obrátíme lásku v nenávist a začneme „jednat v afektu“. Někdo je schopen svému blízkému leccos prominout a reagovat slovy plnými lásky a pochopení. Většina lidí si však nedokáže ani vzdáleně představit, že by kdy mohli takto reagovat. Někdy máte to štěstí, že najdete sílu nad situací mávnout rukou. Mnohým se „osvědčilo“ situaci řešit hlasitou hádkou, a pak o ní přemýšlet v tiché domácnosti několik dní. „Přece se nebudu omlouvat. To by bylo pod moji úroveň!“, opakuje vaše mysl stále dokola. Najednou toho máte dost, a než si stačíte uvědomit pošetilost svého jednání, jste to vy, kdo se skloní a přizná vinu.

Pocity strachu a bolesti je potřeba si uvědomit

Někdy vám však může pár zbytečných slov vyřčených v afektu zásadně změnit život. Změna je život, ale co když se dá této změně velice jednoduše, příjemně a navíc zdravě předejít? Co když nemusíte sedět s těžkou hlavou a trápit se s pocitem viny? Namísto zmatené a přehnané reakce jste mohli zareagovat uvolněnou akcí. Takový přístup může změnit vypjatou situaci ve vtip, kterému se budete schopni upřímně zasmát. Každý den získáváme tisíce podnětů, které podvědomě zaškatulkujeme a reagujeme na ně podle standardních zvyklostí. Kdy se vám ale naposledy podařilo si všimnout blížícího se stresu, bolesti, strachu, či situace, která se nevyvíjela podle vašich představ? Pouhé povšimnutí si něčeho, co nás začíná iritovat, je úspěch. Dalším úspěchem je schopnost si vytvořit odstup a zareagovat uvolněně a přiměřeně situaci.

Nejúčinnější metoda pro osvobození mysli

Ptáte se jak získat svobodu nereagovat? Přece meditací. Zvolíte-li si meditaci za svého přítele a průvodce životem, můžete pak považovat nejednu z oblastí svého života za vyřešenou. Meditace nám při pravidelném praktikování pomůže vytvořit prostor mezi podnětem a reakcí. Způsob, jehož pomocí můžete doslova zastavit čas a možná vůbec poprvé poznat opravdovou svobodu. S meditací získáte prostor a čas, ve kterém si budete moci vybrat jak, a zda vůbec chcete na daný podnět reagovat.

Tip na netradiční vánoční recept – meditační víkend

Jestli vás už nebaví o vašich problémech pouze číst a chcete je začít řešit, bude pro vás Víkend plný Jógy a Meditace v Dětenicích tím pravým. Naučíte se meditační techniky, které vám při pravidelném cvičení pomohou nejen jednat vědoměji, ale hlavně vědoměji žít.

Zde si můžete přečíst reference od účástníků meditačního víkendu.

Neváhejte si rezervovat své místo na této ojedinělé víkendové akci.

 

 


 

Váš komentář

CAPTCHA Image
refresh