DeutschEnglishČeština
26. 5. 2017

SHANTI MANTRA

21. 6. 2016

Šťastný a veselý Mezinárodní den Jógy!

Oslavujte Jógu - oslavujte lásku a porozumění!

28. 4. 2016

Když se dají věci do pohybu

Následky promeditovaného víkendu aneb teď to teprve opravdu začne

16. 12. 2014

Tradiční vánoční recept

Víkend plný Jógy a Meditace v Penzionu Dětenice

1. 1. 2014

Co je Jóga?

2. 6. 2014

Květen 2009, Ayodhya

sadhujourney

“Thali, thali!” vykřikuje na můj vkus možná až příliš horlivě zaměstnanec malého hotelu, aby prodal co nejvíc poledních menu. K přepážce hotelu, kde se přijímají objednávky, přichází starý, nicméně velice uvolněně působící Saddhu. Pokládá na přepážku svou číši na vodu (tzv. kamandl) v očekávání, že bude něčím naplněna. Pokřikující muž zmizí z mého dohledu, záhy plní kamandl vodou. Saddhu ani nepohne brvou, otočí se a rozvážným krokem míří ke mně. Zdá se, že nejsem jediný, koho láká chládek posvátného stromu.

Jako mnohokrát předtím skláním hlavu, spojuji ruce a tiše zdravím: „Hari Om Baba!” On pozdrav oplácí a začíná rozbalovat svou deku, kterou měl doteď svázanou černým provazem a pověšenou přes rameno. Na rozdíl ode mě sedává pod těmito stromy každý den, dost možná víc jak šedesát let. Jeho technika je tudíž velice propracovaná. Několika pohyby rozvine svou deku a velice ladně na ní usedá.

Po chvíli vyplněné uvolněným pohledem do ulice se mě ptá, odkud jsem a kam jdu. Jeho černé oči jako by zamrzly ve snaze číst mé myšlenky. Jedná se o otázku, na kterou jsem ten den již nejednou odpověděl. Nicméně tuším, že tentokrát budu muset najít lepší odpověď. Pokorně odpovídám, že nevím, a ptám se, jestli mi to prozradí on sám.

„Není nutné vědět, odkud jsem, ani kam jdu. Důležité je vědět, že jsem a že jdu. Začít od tohoto okamžiku a neohlížet se za sebe. Uvolnit se a držet přítomnost – okamžik za okamžikem, krok za krokem, od výdechu k nádechu, to je způsob, jakým získat odpovědi na všechny otázky."

 

 


 

Váš komentář

CAPTCHA Image
refresh